Mali by ste vedieť

Čo je Diabetes mellitus

Ide o ochorenie metabolizmu krvného cukru spôsobené poruchou tvorby inzulínu v podžalúdkovej žľaze. Nedostatočná alebo úplne chýbajúca produkcia inzulínu vedie k zlému vstrebávaniu glukózy (krvného cukru), ktorá je potrebná pre bunky na produkciu energie. Dochádza tak k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a moči, k degenerácii drobných ciev a nedostatku energie, čo sa prejavuje zvýšenou únavnosťou, častým močením a smädom.

Kto je cukrovkou najviac ohrozený?

V prvom rade sú to ľudia s nadváhou alebo obezitou. Riziko rastie zároveň s vekom a ďalšími faktormi sú dedičnosť a zvýšený krvný tlak. Takmer u každého, kto má vysoký krvný tlak a tento fakt viac rokov zanedbáva, sa cukrovka objaví.

  • Genetický vplyv
  • Nezdravá výživa
  • Stres
  • Nedostatok pohybu
  • Obezita

Komplikácie sprevádzajúce ochorenie

K základnému ochoreniu sa môžu pridať aj závažné komplikácie. Patrí medzi ne popri očnom postihnutí (retinopatia) aj postihnutie obličiek (nefropatia) či postihnutie nervov, označované ako diabetická neuropatia. Táto komplikácia môže veľmi znepríjemniť život inak činným a aktívnym ľuďom žijúcim plnohodnotný život.

Čo je diabetická neuropatia

Je to pomerne častá komplikácia ochorenia na cukrovku. Jej príčinou je cukrovka – choroba, pri ktorej nie je telo schopné využívať a spracovávať cukor (glukózu) v krvi. Nevyužitá glukóza sa v krvi hromadí, čo má za následok vznik komplikácií, ako je práve diabetická neuropatia. Vzniká plazivo a jej najčastejšou formou je postihnutie nervových vláken, ktorými cítime dotyk či bolesť, najčastejšie na dolných, neskôr horných končatinách. Prvým prejavom diabetickej neuropatie je necitlivosť kože na podnety, prípadne chorý cíti niečo úplne odlišné, ako by mal (napr. zimu namiesto tepla). Nebezpečenstvo je predovšetkým v zníženej schopnosti vnímať bolesť. V dôsledku prehliadnutých zranení často dochádza k ťažkému poškodeniu končatiny. Postihnuté môžu byť aj nervy v ďalších oblastiach, včítane tzv. vegetatívneho nervstva, s rôznymi príznakmi (potenie, zápcha, hnačka a pod.).

Existuje nejaká pomoc?

Na diabetickú neuropatiu dosiaľ neexistuje prakticky žiadny jednoznačne účinný liek. Všeobecne sa usudzuje, že v tejto chvíli je jedným z najúčinnejších postupov, okrem základného kroku, ktorým je kompenzácia choroby (to znamená, že sa choroba lieči čo najdôslednejšie, aby bola čo najnižšia hodnota glykémie – krvného cukru), použitie kyseliny alfa-lipovej. Existujú údaje o tom, že u radu pacientov dôjde pri jej použití k zlepšeniu subjektívnych i objektívnych pocitov.

Ako pôsobí kyselina alfa-lipoová?

Je to látka, ktorú zaraďujeme k vitamínom. Kyselina alfa-lipoová zasahuje do celého radu procesov látkovej výmeny, je pre náš organizmus veľmi dôležitá a podieľa sa na schopnosti odstraňovať jedovaté látky z tela. Pomáha zneškodniť tzv. kyslíkové radikály, čo je druh kyslíkovej molekuly, ktorá poškodzuje tkanivo.